Starý kompostér z paletových dosiek nám po 7 rokoch doslúžil, tak sme sa rozhodli spraviť si trvácnejší kompostér z fošien a trámov. Zaujala nás stará (rímska/slovanská/japonská/..) technika opaľovania dreva, ktorou sme ošetrili časti najviac ohrozené intenzívnym kompostovaním. Čas ukáže či takáto nechemická úprava dreva vydrží tri razy dlhšie aj v podmienkach záhradného kompostéra. V článku nájdete aj ďalšie dve alternatívy paletového kompostéra s využitím nopovej fólie a odpadového dreva.

Inšpiráciou nám bol drevený zásobník zo samostatne vyberateľnými doskami na prednej strane a paletový kompostér (z tohto článku), ale trochu sme to zjednodušili a prispôsobili svojím podmienkam.

Najprv sme si narezali fošne a trámy

Kúpili sme dva 3-metrové trámy (10x10cm) a približne jedenásť trojmetrových fošien (10cm x 2cm) . Ak chcete ušetriť, tak (spojte tri palety alebo) postačia aj dvojmetrové trámy zrezané na 4ks metrových trámikov. My sme chceli výšku 125 cm, tak nám zostali ešte trámiky na ďalšiu vec.
Podľa výšky trámikov sme naukladali metrové dosky (21 ks) s tým, že by medzi nimi mali byť 5 cm medzery na dostatočné prevetranie kompostéra.
Plus na prednú stenu sme spravili 7 vyberateľných (80 cm) dosiek, ktoré budú natočené do šikma. Potom pri prekopávaní kompostéra na človeka nepadá bioodpad a zároveň ich možno vybrať pri vyberaní už hotového kompostu.
Na trámoch sme orezali špice, aby ľahšie vošli do pôdy a zlepšovali stabilitu celého kompostéra. Drahšou, ale trvácnejšou alternatívou je kúpiť nabíjacie pätky do pôdy.

Lacnejšia alternatíva z troch paliet

Nákup trámov a fošien vychádza na približne 50 eur. Ak chcete ušetriť, tak zo skladov alebo z predajní môžete aj za odvoz získať drevené palety. Odporúčame si zistiť či neboli využité na nejaké riskantné účely (napr. postreky) a vyhnúť sa EUR paletám kvôli ich napúšťaniu rôznymi látkami.

Ochrana dreva opálením alebo nopovou fóliou

Po zoradení a kontrole sme tráy a fošne začali opaľovať. Zamerali sme sa hlavne na časti, ktoré budú dole v kontakte so zemou a vnútorné časti dosiek. Zjednodušene povedané – trámy sme opálili z dvoch strán + špic a všetky dosky sme opálili z jednej strany. Využili sme technický benzín v starom horáku, ale ekologickejšie by to bolo opáliť na ohnisku.

Následne sme dosky zaklincovali na trámy s 5cm rozostupmi. Najprv sme spravili zadnú stenu (2 trámy a 7 dosiek) a na dva bočné trámy sme nabili dosky len 7 dosiek. Opálené steny trámov a dosiek sme dali dovnútra a dosky, ktoré budú v kontakte so zemou sme opálili zo všetkých strán.

Potom sme sklincovali všetky steny dohromady a to spojili ešte jednou metrovou doskou vpredu dole. Vonkajšie aj vnútroné strany sme natreli ľanovým olejom. (Oplatí sa 3 kg pixla). Potešilo nás, že opálené dosky menej sali – snáď dlhšie vydržia. Preniesli sme celú konštrukciu a jemne sme to zatĺkli na mieste do zeme podľa vodováhy.

Alternatíva s nopovou fóliou a paletami

Alternatívou k opaľovaniu dreva je využiť nopovú fóliu na spodné časti napr. paletového kompostéra. Tento sme po približne 4 rokoch opravili – výmena odhnitých dosiek, pridanie nopovej fólie, natretie ľanovým olejom zvnútra a pridanie striešky.

Vyberateľná predná stena

Prednú stenu je najpraktickejšie mať s doskami v 45° uhle tak, aby sa bioodpad nevysýpal na človeka, ktorý to premiešava. Experimentovali sme s dvoma spôsobami. Najvhodnejšia sa nám zdá lišta na sádrokartón, ktorú sme nastrihali na 12 cm časti a 2 cm kraje sme zahli dnu (zadnú časť odstrihli) a znitovali z jednej strany. Plus sme vnútri spravili po dve dierky na šróby.

Po navŕtaní úchytov na predné dosky sme ponatierali tie predné vyberateľné dosky ľanovým olejom zo všetkých strán a vložili ich dnu.

Alternatíva čisto s drevom

Druhou alternatívou je narezanie drevených podporných častí a našróbovanie dosky, ktorá by vyberateľné predné dosky zachytila. Takto to máme na paletovom kompostéri hneď vedľa. Nevýhodou je, že voda neodteká do kompostéra a drevo sa môže skôr rozložiť.

Tretia alternatíva vyberateľných konárov

Ďalšou jednoduchšou a menej elegantnou možnosťou je na prednú stenu paletového kompostéra: 1. zvonka prišróbovať kúsky fošní, do stredu naukladať konáre (od najhrubších po najtenšie) a zvnútra ich zabezpečiť zatlčenými kolmi.

Strieška

Na zadné trámy sme priklincovali ešte jednu dosku a na to sme priskrutkovali (cca 1m) striešku, ktorú sme našli na dvore. A kompostér je hotový.

Nezabudnite si pozrieť 4 základné pravidlá správneho kompostovaniu.

Veľa zdaru.
Napíšte nám o svojich skúsenostiach s podobnými metódami do diskusie na Facebooku.

Fotografie a text: Juraj Melichár

Zdroje inšpiratívne články

Kompostovanie na záhrade @kompost.sk

Opaľovanie dreva – technika, ktorá prežila storočia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s